The 17th Vision Youth Awards: Screening

June 03,2019
 

The Vision Youth Awards is an original student film festival hosted by School of Television, Communication University of China. Taking the image as a carrier, the Festival insists on the "social vision" and "youth perspective" as the selection criteria, and build a professional and high-quality communication platform for young people. Excellent film works for screening will be selected from China International New Media Short Film Festival (CSFF), the Vision Youth Awards, Festival de Cine de Bogotá and other film festivals.

This year there will be 25 screening activities in 4 days.


 

           Schedule       

 

June 3 - Monday  

 Time: 9:00-11:30  Time:14:00-16:30  Time:18:00-20:30

Screening:Crossroad

Venue: Room 116, East Main Building
Film List:
The Fragrans Alley 33min12s
The Death of Marat 15min59s
The Mother 10min10s
My Grandpa's Walking Marriage 12min
Naked 19min52s


Screening:Retrospect

Venue: Room 217, East Main Building
Film List:
Let the Gate Sing 30min
The New Voice of KUNQU 18min46s
Frost 16min14s
Sanhantal 18min39s


Screening: Unknown

Venue: Room 217, East Main Building

Film List:
Frozen Warmth 37min26s
Lama 15min32s
Big Fish 27min27s
Door 26min35s

 

Screening of Excellent Undergraduate Works()
Venue: Room 116, East Main Building

 

Screening of Excellent Undergraduate Works(二)
Venue: Lecture Hall,Xin Zhi Building

Screening:Ephemera

Venue: Room 217, East Main Building
Film List:
Sleeping in the Wind 24min50s
Noah’s Ark 29min43s
A Nobody 29min12s
Time Traveler 12min19s



The Opening Screening

Venue: CUC Auditorium


June 4 - Tuesday

 Time: 9:00-11:30  Time:14:00-16:30  Time:18:00-20:30 
Special Screening: Festival de Cine de Bogotá
Venue: Lecture Hall, Xin Zhi Building

 

Screening: Option

Venue: Room 116, East Main Building
Film List:
From Shanghai to Pingyao 81min31s
Girl with A Gun 30min43s
Tuola Sea 19min57s

 

Screening: Twist

Venue: Room 217, East Main Building
Film List:
Red Ribbon Private Education 8min39s
Innocence 22min30s
Sisphus’s Glove 26min50s
A Thief Died 28min43s
Lost on the Branch 23min12s

 

Special Screening: China International New Media Short Film Festival

Venue: Lecture Hall, Xin Zhi Building

 

Screening: Flounder

Venue: Room 116, East Main Building
Film List:
Internet Celebrity 19min57s
Jasmine 22min15s
Enzhu 32min15s
In the Middle of Blue 26min01s

 

Screening: Innocence

Venue: Room 217, East Main Building
Film List:
The Carp Pond 26min04s
Summer Lost 30min
So Long,My Way to School 30min
A Birthday Gift 14min40s

 

Screening : Fickleness

Venue: Room 116, East Main Building
Film List:
Familiy in the Narrow Alley  11min44s
Heaven Can Wait  94min20s

 

Workshop: European Film Production System

Venue: Room 215, East Main Building

 

Screening : Flounder

Venue: Room 217, East Main Building
Film List:
Internet Celebrity 19min57s
Jasmine 22min15s
Enzhu 32min15s
In the Middle of Blue 26min01s

 

 June 5 - Wednesday 

 Time: 9:00-11:30  Time:14:00-16:30  Time:18:00-20:30
Screening: Ephemera

Venue: Room 116, East Main Building
Film List:
Sleeping in the Wind 24min50s
Noah’s Ark 29min43s
A Nobody 29min12s
Time Traveler 12min19s

 

Screening: Twist

Venue: Room 116, East Main Building
Film List:
Red Ribbon Private Education 8min39s
Innocence 22min30s
Sisphus’s Glove 26min50s
A Thief Died 28min43s
Lost on the Branch 23min12s

 

Screening: Option

Venue: Room 116, East Main Building
Film List:
From Shanghai to Pingyao 81min31s
Girl with A Gun 30min43s
Tuola Sea 19min57s

 

Shooting Training Camp

Venue: Terrace Classroom, Xin Zhi Building

 

Screening: Retrospect

Venue: Lecture Hall, Xin Zhi Building
Film List:
Let the Gate Sing 30min
The New Voice of KUNQU 18min46s
Frost 16min14s
Sanhantal 18min39s

 

Workshop: Hollywood Industrial System
Venue: Room 317, East Main Building

Special Screening: Works of Excellent Former Participant Zhang Dawei
Venue: Room 116, East Main Building

 

 

 

Sharing Session: Elite and Scriptwriter of Wanda Group

VenueLecture Hall, Xin Zhi Building

International Film Selector Consultation Meeting

Venue: Room116,East Main Building

 

Screening: Crossroad

Venue: Room 217, East Main Building
Film List:
The Fragrans Alley 33min12s
The Death of Marat 15min59s
The Mother 10min10s
My Grandpa's Walking Marriage 12min
Naked 19min52s

 

 June 6 - Thursday

 Time: 9:00-11:30  Time:14:00-16:30   Time:18:00-20:30
Screening: Innocence

Venue: Lecture Hall, Xin Zhi Building
Film List:
The Carp Pond 26min04s
Summer Lost 30min
So Long, My Way to School 30min
A Birthday Gift 14min40s

 

Excellent Graduation Works Exhibition()

Venue: Room 116, East Main Building

 

Screening: Fickleness

Venue: Room 217, East Main Building
Film List:
Familiy in the Narrow Alley 11min44s
Heaven Can Wait 94min20s

 

Screening: Unknown

Venue: Room 217, East Main Building
Film List:
Frozen Warmth 37min26s
Lama 15min32s
Big Fish 27min27s
Door 26min35s

 

 

 

The 17th Vision Youth Awards Gala

Venue:  CUC Auditorium

 

【Tips】Visitors who don’t have the audience card shall receive their card at every entrance on the first day of screening (June 3). Visitors who have the audience card and have attended more than 7 screenings will have the chance to win a ticket for The 17th Vision Youth Awards Gala, which is to be held at June 6. The attendance to the Opening Screening equals to 3 attendance.


Time and venue for receiving the ticket to the gala will be informed later on.

 

Promotional Film of The 17th Vision Youth Awards

 

Share: